ACS Dumbrăvița a câștigat ultimul meci de pe teren propriu din sezonul 2017-2018
Posted by arpad on 7th June 2018
| 61 views

Iubitorii fotbalului bănățean cu siguranță speră ca meciul dintre ACS Dumbrăvița și CS Avântul Periam să fi fost ultimul meci din Liga a IV-a pe teren propriu, disputat de echipă locală. Așadar, miercuri seara în intermediara din etapa 33, gazdele s-au impus mai greu în confruntarea cu periamoșenii, golurile fiind înscrise abia  după o oră de joc. Așadar în prima repriză s-a simțit oboseala acumulată de gazde, astfel că Avântul și-a creat câteva ocazii de a deschide scorul, însă Arpad Mikloș a fost pe post de fiecare dată. Alb-verzii au avut prima ocazie de gol cu doar șapte minute înainte de pauză, când șutul lui Bogdan Centea a nimerit bara.

În al doilea mitan elevii antrenorului principal Sorin Bălu s-au concentrat mai bine, astfel că Dumbrăvița și-a creat mai multe ocazii de a marca. În minutul 65, după un corner executat de Florin Nanu mingea a ajuns în fața lui Raul Briciu, cel care nu avea cum să greșească din fața porții, 1:0. Golul doi a venit în prelungirile partidei, tot din corner, dar de data asta ex-ripensistul Florin Nanu s-a aflat la finalizare, 2:0. Chiar dacă toată suflarea fotbalistică din Dumbrăvița se gândește deja la barajul pentru Liga 3, Telescu & Co. mai au de disputat ultimul meci din campionat, în deplasare la “lanterna roșie” CS Progresul Gătaia.

Dumbrăviţa a început partida în formația Arpad Miklos – Adrian Ştefan, Laurenţiu Telescu, Eduard Soare, Robert Szalkai, Mădălin Stancu, Raul Briciu, Răzvan Rus, Bogdan Centea, Dacian Bîrză, Dan Silaghi. Au mai jucat Ovidiu Oancia și Florin Nanu.

Avântul Periam a replicat prin Florin Ulmet – Cătălin Filip, Raul Brusturean, Ionuţ Văcaru, David Meltiş, Cornel Mihalache, Nicolae Constândana, Dănuţ Totorean, Rareş Blaga, Gabriel Drăguşi,  Alin Stroe. Au mai jucat Ionuţ Ologu, Victor Toma și Angelo Olteanu.