Art Vest – Ion Rizea
Art Vest – Ion Rizea
Posted by admin on 7th April 2015
| 1030 views

A jucat în următoarele piese:

2014 El în Maria de Buenos Aires, muzica Astor Piazzolla, libretul Horacio Ferrer, regia Ada Lupu
2014 Iov în Iov, regia Sabin Popescu
2014 Mr. Bardolph în Salată cu leuștean de Peter Shaffer, regia chris.m.nedeea
2013 Geoffrey Fisher în Billy Mincinosul de Keith Waterhouse și Willis Hall, regia Antonella Cornici
2013 Prometeu în Prometeu înlănțuit, scenariu de Kokan Mladenović după Eschil, regia Kokan Mladenović
2013 Karenin în Anna Karenina, adaptare de Helen Edmundson după Lev Tolstoi, regia Ada Lupu
2012 Te uită cum ninge decembre după George Bacovia și Agatha Grigorescu-Bacovia, un concept de Valentin Ivanciuc
2012 Tudor Aleman în Adam și Eva după Liviu Rebreanu, regia Alexander Hausvater
2012 Basilio în Viața e vis după Calderón de la Barca, regia Mihai Măniuțiu
2012 Ianache Duduleanu în Gaițele de Alexandru Kirițescu, regia Ion-Ardeal Ieremia
2012 Niels Bohr în Copenhaga de Michael Frayn
2011 Dave Bukatinski în The Full Monty de Terrence McNally și David Yazbek, regia Răzvan Mazilu
2011 Nae Cațavencu în O scrisoare pierdută de I.L. Caragiale, regia Ada Lupu
2011 Eminescu, regia Ada Lupu
2010 Brutus în Iulius Caesar după W. Shakespeare, regia Alexander Hausvater
2010 Ion în Interzis accesul animalelor de Rodrigo Garcia, regia Rodrigo Garcia
2010 Părintele Lorenzo în Romeo şi Julieta de W. Shakespeare, regia Rahim Burhan
2010 Primarul în Revizorul de N.V. Gogol, regia Petru Vutcărău
2009 Aurora în Piaţa Roosevelt de Dea Loher, regia Radu Afrim
2009 Domnul M în Remember după Mateiu I. Caragiale, regia Răzvan Mazilu
2008 Leontes în Povestea de iarnă de W. Shakespeare, regia Alexander Hausvater
2008 Alexandr Ignatievici Verşinin în Trei surori de A.P. Cehov, regia Ada Lupu
2008 Luigi în Boala familiei M de Fausto Paravidino, regia Radu Afrim
2007 Oberon în Parcul de Botho Strauss, regia Ştefan Iordănescu
2007 Agrippa în Îngerul de foc după Valeri Briusov, regia Gregory Hlady
2007 Edward în edward după Christopher Marlowe, regia Szábo K. István
2006 Thierry în Athénée Palace Hotel de A. Hausvater & R. Şerban după R.G. Waldeck, regia Alexander Hausvater
2006 Tugati în Krum de Hanoch Levin, regia Radu Afrim
2006 Prietenul în Autobahn de Neil LaBute, regia Radu Apostol
2005 Travestitul în Destăinuirile lui Jacques Brel de Ion Rizea, regie colectivă
2005 Domnul Robinson în Absolventul de Terry Johnson, regia Mihaela Lichiardopol
2005 Muncitor, Omul în alb, Ciocîrlan în Scrinul negru după G. Călinescu, regia Ada Lupu
2005 Carl în Lisa şi Clint: The Glory of Living de Rebecca Gilman, regia Claudiu Goga
2004 Ţurcanu în Cervus divinus de Ion Druţă, regia Ioan Ieremia
2004 Pugaciov în Sinucigaşul de Nikolai Erdman, regia Claudiu Goga
2004 Crainicul în Medeea de Euripide, regia Ion-Ardeal Ieremia
2003 Justin în Crima din strada Lourcine de Eugene Labiche, regia Felix Alexa
2003 Jonglerul în Puterea obişnuinţei de Thomas Bernhard, regia Ulf Duckelmann
2003 Actorul în Chiriţa după Vasile Alecsandri, regia Ion-Ardeal Ieremia
2002 Anucikin în Căsătoria de N. V. Gogol, regia Ioan Ieremia
2002 Bunicul în O făclie de Paşti de Radu Macrinici după I. L. Caragiale, regia I.- A.Ieremia
2002 Cos, Devotatul în Divanul persian după Mihail Sadoveanu, regia Cezar Ghioca
2002 Gardianul în Eu cînd vreau să fluier, fluier de Andreea Vălean, regia Mihaela Lichiardopol
2002 Chelnerul în D-ale carnavalului cu scene din Conu Leonida faţă cu reacţiunea de I. L. Caragiale, regia Ioan Ieremia
2001 Specialistul în Larry Thompson, tragedia unei tinereţi de Dušan Kovaćevič, regia Ioan Ieremia
2001 Gutuie în Visul unei nopţi de vară de W. Shakespeare, regia Sanda Manu
2001 recital La Hogină, spectacol în grai bănăţean, regia Miahaela Lichiardopol
2001 Mecet în Ivan Turbincă după Ion Creangă, regia Horia Ionescu
2001 Ciprian în Ivona, principesa Burgundiei de W. Gombrowicz, regia Anca Maria Colţeanu
2000 Trofimov în Livada de vişini de A. P. Cehov, regia Sabin Popescu
2000 Spectrul în Revoluţia oarbă de Leonid M. Arcade, regia Alexa Visarion
2000 Lucky în Aşteptîndu-l pe Godot de S. Beckett, regia Emil Reus
2000 Silvius în Cum vă place de W. Shakespeare, regia Mihaela Lichiardopol
2000 Soldat în Pentru ce am murit de Xie Min, regia Ion-Ardeal Ieremia
1999 Ofiţer SS în Bent de Martin Sherman, regia Eli Malka
1999 Ghiţă în Femeia în roşu după M. Nedelciu, Adriana Babeţi şi M. Mihăieş, regia Mihaela Lichiardopol
1999 Cirac în Ubu Rege de Alfred Jarry, regia Stefano de Luca
1999 Femeia, Hangiul în Don Quijote de Mihail Bulgakov, regia Mihaela Murgu
1999 El în Panorama minunăţiilor după Cervantes, regia Vlad Stănescu
1997 Irod în Irozii de Cătălin Naum, regia Cătălin Naum
1997 Cititor, Ascultător, Amant, Aviator în Cerşetorul de R. J. Sorge, regia Beatrice Bleonţ

Comments

comments