Automobiliștii dumbrăvițeni au făcut spectacol în raliul de casă
Posted by arpad on 23rd July 2018
| 138 views

Sâmbătă dimineață, în comuna Dumbrăvița a avut loc etapa a VI-a din Campionatul  de Automobilism & Karting Timiș 2018, sub denumirea de “RALLY-KART DUMBRĂVIȚA 2018” în organizarea Asociației Auto Club Rally Timiș și a Comisiei de Automobilism și Karting (C.A.K.) din cadrul A.C.R. Timiș. Este important de menționat că acest gen de concurs, automobilistic și de karting, ca etapa într-un campionat, a fost la a 8-a ediție în comună, și prin aceasta Dumbrăvița este printre singurele așezări rurale din România, în care a devenit o tradiție organizarea integrală a unei competiții de rally-kart. Organizatorii nu au schimbat radical traseul cu care ne-am obișnuit din ani precedenți, însă piața volantă de pe strada Gheorghe Doja s-a mutat pentru o zi pe Karoly Kos. Primele mașini au luat startul cu ajutorul lui Victor Malac, primarul localității Dumbrăvița.

Ca în fiecare an, și de această dată au fost trei secțiuni de concurs: circuit viteză urban, drift show și karting. Fiecare concurent din secțiunea aferentă a disputat 2 manșe, în clasament contând doar manșa cea mai bună. De asemenea, organizatorii au pregătit și suprize pentru publicul dumbrăvițean: rally experience cu Marius Giurisic și taxi drift cu Sergiu “GAO” Tirla. La Clasa 1 Remus Iancu (Opel Corsa) a trecut de Marius Giurisici (Honda Civic), iar la Clasa 2: Robert Onuț (BMW 318) de Florin Sburlea (Mazda 323). Sorin Mihoc (Renaul Clio) s-a impus în categoria Clasa 3. Catergoria feminină a fost câștigată de Kerstin Wolf (Honda Civic). La secțiunea karting, SuperSport Victor Nagy a terminat pe primul loc, urmat de Darius Nițu și de Alexandru Nagy, iar la Kids s-a stabilit următorul clasament: Alessia Nagy locul 1, Vlăduț Mereșan locul 2, Marcus Gagiu locul 3 și Amalia Nagy locul 4. ACS Dumbrăvița, echipa manageriată de consilierul local Balázs Nagy a adunat în raliul de casă 18 puncte.