FC Dumbravita – ACS Ghiroda 1-2
Posted by Andrei Guler on 11th May 2015
| 1571 views

Duminica la prânz, în etapa cu numărul 29 din cadrul Ligii a 4-a a județului Timiș, FC Dumbrăvița a suferit un eșec dureros pe teren propriu chiar în derby-ul zonei metropolitane. Elevii antrenorului Florin Macavei au fost învinși de ACS Ghiroda chiar pe arena de pe strada Mihai Eminescu din localitate. Având în vedere că s-a jucat pentru ultima treaptă a podiumului, pierderea meciului a fost cu atât mai dezamăgitoare pentru suporterii echipei alb-verde.

Echipele fiind conștiente de miza jocului au avut o primă repriză cu adevărat încrâncenată. Chiar dacă s-au consemnat o mulțiime de ocazii, atanacanții nu au fost suficient de concentrați la finalizare, astfel că repriza s-a termicat la egalitate, 0:0. Altfel s-a scurs jocul după pauză, când în minutul 50 Petrișor Jichici a deschis scorul pentru oaspeți.
Nici continuarea nu a fost mai plăcută pentru gazde: în minutul 82 Alexandru Baranyi a mărit avantajul echipei sale la două lungimi. Cu doar cinci minute înainte de terminarea timpului regulamentar de joc, Zoltan Kovács a redus din avantajul ghirozenilor, însă egalalrea nu a mai survenit: FC Dumbrăvița-ACS Ghiroda 1:2.

11203589_1574187006176357_1253733632895815648_o

Iată și celelalte rezultate din etapa 29-a a Ligii a 4-a: ASU Politehnica Timișoara-CS Progresul Gătaia 6:2, CS Giroc-CS Unirea Sânnicolau Mare 0:7, AS Pobeda Dudeștii Vechi-CS Cocoșul Orțisoara 4:4, AS FC Progresul Racovița-ACS Voința Mașloc 2:3, CS Timișul Șag-AS Arsenal Flacăra Făget 4:1, CSF CFR 1933 Timișoara-AS Peciu Nou 2:4, ACF „Marcel Băban” Jimbolia- AS FC Ripensia Timisoara 0:2, AS Murani-FC Auto Timișoara 7:1.

Așadar în urma eșecului cu CS Ghiroda, FC Dumbrăvița a picat până pe locul 5, liderul ASU Politehnica Timisoara fiind urmată în clasament de AS FC Ripensia Timișoara, de ACS Ghiroda dar și de ACS Voința Mașloc. În etapa următoare dumbrăvițenii evoluează pe terenul Tehnomet din municipiu, unde vor da piept cu puternica Ripensia Timișoara.

reporter: Arpad Laszlo

imagine: Emeric Szabo