Posted by arpad on 2nd July 2019
| 160 views

Asa dupa cum se preconiza, Rally-Kart Dumbravita 2019, etapa a V-a din Campionatul de Automobilism si Karting Timis, unicul campionat profesionist de automobilism timisean, disputata sambata 29.06.2019 incepand cu ora 10.00 in centrul civic al comunei Dumbravita a fost un spectacol automobilistic si de karting care a incantat pe toti cei prezenti, intr-un spirit total de fair-play si sportivitate. Echipajul Marius Giurisici-Bogdan Vladusel a castigat din nou, in aplauzele tuturor pentru evolutia din prima mansa, clasa 2, urmat de Florin Sburlea, care iata dupa o absenta de mai multe etape revine cu succes direct pe podium si Dan Selejan (BMW E36). Clasa 1 a fost adjudecata de Norbert Reiter Norbert-Ioan Luncan (BMW E36), locul 2 Florin Surugiu (Peugeot 205), locul 3 Andrei Simion-Cristian Petrescu (BMW E36).
Asa cum era de asteptat Sorin Mihoc (Renault Clio) a invins la clasa 3. La cea mai spectaculoasa sectiune, cea de drift, a iesit la rampa un nou drifter de senzatie, care ataca se pare cu succes, suprematia lui Sergiu “GAO” Tirla, Marius Bandalac (BMW 320) care a invins cu maxim de puncte urmat de Raul Preda (BMW 320) si Andrei Simion (BMW E36). Micuta frantuzoaica Maeva Gilles (foto) a fost cel mai titrat sportiv al concursului de karting, invingand ambele clase, atat la bike-kart cat si supersport – se arata in comunicatul de presa transmis de presedintele Comisiei de Automobilism si Karting-ACR Timis, Dipl. Ing. Giurisici-F Ladislau-M.