Posted by arpad on 29th October 2018
| 85 views

În etapa a zecea din Liga3, Seria IV, ACS Dumbrăvița a primit vizita echipei CS Hundeoara, trupă care a izbutit să învingă în runda precedentă chiar liderul Șoimii Lipova. Urmașa legendarei echipe Corvinul a reușit să fie și prima echipa vizitatoare care “fură” puncte de la Dumbrăvița pe arena Ștefan Dobay. În prima repriză echipele s-au tatonat atât de mult, încât primele ocazii de gol au apărut după 20 de minute, dar fără ca cei doi portari să fie în mare pericol. Când timpul se scurgea deja spre un inevitabil 0:0 la pauză, arbitrul arădean Dan Alexandru Gornic a decis să rupă echilibrul partidei și l-a eliminat extrem de ușor pe singurul vârf împins al gazdelor. Dan Silaghi-Perju a văzut cartonașul roșu în minutul 41. Colac peste pupăză, la finalul reprizei Daniel Creciunesc a deschis scorul pentru hunedoreni.

După pauză, dumbrăvițenii au căutat egalarea, dar golul a venit până al urmă iar în poarta lui Robi Mikloș. În minutul 53. experimentatul Iulian Tecsi a dus scorul la un surprinzător 2:0. Sorin Bălu, antrenorul principal al alb-verzilor a efectuat mai multe schimbări, dar căpitanul Laurențiu Telescu a redus din handicap abia în primul minut din prelungiri. Imediat după reluarea jocului, bănățenii s-au năpustit asupra porții lui Andrei Cobliș, fosta speranță a Politehnicii Timișoara în vârstă de 29 de ani, care a început să tragă de timp de prin minutul 68. Speranțele de egalare au fost însă năruite de Vladimir Scânteie, cel care a stabilit scorul final: ACS Dumbrăvița-CS Hunedoara 1:3.