VIDEO: Dumbrăvița a fost capitala cântecelor populare maghiare din România – AVEM CLASAMENTUL COMPLET
Posted by arpad on 23rd October 2017
| 255 views

Concursul Național de Interpretare a Cântecelor Populare „Őszirózsa” pentru ciclul primar și gimnazial – ediția 2017, inclus în calendarul activităților educative naționale finanțate de către Ministerul Educației Naționale, a ajuns la ediția a IX-a. Pentru prima dată organizatorii din Dumbrăvița au decis ca deschiderea oficială a concursului dar și premierea elevilor, să fie organizată în cocheta sală polivalentă din imediata vecinătate a Pădurii Verzi. La deschiderea festivă oficialitățile, în frunte cu primarul Victor Malac, organizatoarea principală Ildikó Dénes, președinta juriului Ilona Fall dar și alți oameni de seamă din educația timișeană – precum Adrian Nicola, Francisc Kiss și Francisc Halász – au amintit copiilor, părinților și profesorilor importanța păstrării tradițiilor prin cântecele populare. Înainte de a începe concursul efectiv, pe categorii de vârstă toți cei din sală au cântat împreună un celebru cântec din folclorul maghiar.DSC00006

După ce au trecut de concurs și au scăpat de emoții, copiii au vizitat Timișoara, iar seara au asistat la o adevărată gală unde fiecare a primit un premiu pe măsura prestației sale. La concursul național din Dumbrăvița au sosit câștigătorii etapelor județene din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brașov, Cluj, Covasna, Harghita, Hunedoara, Mureș, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Timiș dar și Municipiul București.

Juriul a fost compus din Ilona Fall (Timișoara), Katalin Füleki (Târgu Secuiesc), Izabella Lengyel (Deva), Gyöngyi Higyed (Satu Mare), Ilona Nyistor (Bacău), Dr. Zoltán Kiskamoni-Szalay (Miercurea Ciuc), Sándor Haáz (Vlahița), Emese Guttmann (Cluj-Napoca), Flóra Tóth (Timișoara), Irina Dénes (Vîrșolț), Cecília Blatniczki (Satu Mare), Cecília Béres (Oradea), Ida Vajdané Balogh (Szentes – Ungaria), Antalné Kiss Rácz (Szentes – Ungaria), Kornélia Mélykútiné Németh (Szentes – Ungaria) și Erika Juhász (Nyíregyháza – Ungaria)

Pe lângă Ministerul Educației Naționale, Consiliul Local și Primăria din Dumbrăvița, evenimentul a fost susținut și de de Inspectoratul Școlar Județean Timiș, Şcoala Gimnazială Dumbrăviţa, Consiliul Judeţean Timiş dar și numeroase instituții și fundații din Ungaria.

Preg.-I-II

Nr.

crt.

Numele și prenumele elevului Clasa Premiul Secțiunea/

Categoria

Unitatea şcolară Localitatea Judeţul Semnătura
1. Bacsó Ágnes II I Preg.-I-II Școala Gimnazială Nr. 1 Tămășeu

1-es számú Paptamási Általános Iskola

Tămășeu

Paptamás

BH
2. Ceauș Martina II II Preg.-I-II Colegiul Național „Áprily Lajos”, Brașov

Áprily Lajos Főgimnázium

Brașov

Brassó

BV
3. Szentes Ágnes II III Preg.-I-II Colegiul „Székely Mikó”, Sf. Gheorghe

Székely Mikó Főgimnázium

Sf. Gheorghe

Sepsiszentgyörgy

CV
4. Sára Veronika I M Preg.-I-II Şcoala Gimnazială „Majláth Gusztáv Károly”

Majláth Gusztáv Károly Általános Iskola

Lunca de Jos

Gyimesközéplok

HR
5. Köles Réka II M Preg.-I-II Şcoala Gimnaziala nr. 2, Pecica

2-es számú Általános Iskola

Pecica

Pécska

AR
6. Fülöp Zsolna II M Preg.-I-II Liceul „Kőrösi Csoma Sándor”, Covasna

Kőrösi Csoma Sándor Líceum

Covasna

Kovászna

CV
7. Szász Csanád László I M Preg.-I-II Școala Gimnazială „Teleki Domokos” Gornești

Teleki Domokos Általános Iskola

Gornești

Gernyeszeg

MS

 

III-IV

 

Nr.

crt.

Numele și prenumele elevului Clasa Premiul Secțiunea/

Categoria

Unitatea şcolară Localitatea Judeţul Semnătura
1. Balázs Gergő III I III-IV Liceul Teotetic ,,Székely Mikó

Székely Mikó Elméleti Líceum,

Sf. Gheorghe

Sepsiszentgyörgy

CV
2. Doszlop Tamás III II III-IV Școala Gimnazială Traian Târnăveni

Traian Általános Iskola

Târnăveni

Dicsőszentmárton

MS
3. Siklódi Réka IV III III-IV Școala Gimnazială ,,Deák Farkas”

Deák Farkas Általános Iskola

Miercurea Nirajului

Nyárádszereda

MS
4. Csíki Sára III M III-IV Şcoala Gimnazială „Márton Áron”

Márton Áron Általános Iskola

Sândominic Ciuc

Csíkszentdomokos

HR
5. Mátis Adrienn IV M III-IV Liceul de Arte Plugor Sándor,

Plugor Sándor Művészeti Líceum

Sf. Gheorghe

Sepsiszentgyörgy

CV
6. Csíki Zsófia III M III-IV Şcoala Gimnazială „Nyírő József

Nyirő József Általános Iskola

Satu-Mare

Máréfalva

HR
7. Antal Péter III M III-IV Școala Gimnazială Teleki Domokos

Teleki Domokos Általános Iskola

Gornești

Gernyeszeg

MS
8. Pap Dániel IV M III-IV Școala Gimnazială Acățari

Ákosfalvi Általános Iskola

Acățari

Ákosfalva

MS

 

V-VI

Nr.

crt.

Numele și prenumele elevului Clasa Premiul Secțiunea/

Categoria

Unitatea şcolară Localitatea Judeţul
1. Antal Csenge V I V-VI Şcoala Gimnazială „Fogarassy Mihály”,

Fogarassy Mihály Általános Iskola

Gheorgheni

Gyergyó

HR
2. Miklós Anna Erzsébet VI II V-VI Şcoala Gimnazială „Szacsvay Imre”, Szacsvay Imre Általános Iskola Oradea

Nagyvárad

BH
3. Geréb Ajnácska VI III V-VI Şcoala Gimnazială „Orbán Balázs”, Orbán Balázs Általános Iskola Odorheiu Secuiesc

Székelyudvarhely

HR
4. Antal Zita Melánia VI M V-VI Colegiul Național „Áprily Lajos”,

Áprily Lajos Főgimnázium

Brașov

Brassó

BV
5. Pál Zsófia VI M V-VI Şcoala Gimnazială „Gelei József”,

Gelei József Általános Iskola

Arcuş

Árkos

CV
6. Matieș Diana-Monica V M V-VI Școala Gimnazială Pustiana

Pusztinai Általános Iskola

Pustiana

Pusztina

BC
7. Bartalis Hajnalka VI M V-VI Şcoala Gimnazială „Gál Sándor”

Gál Sándor Általános Iskola

Armăşeni

Csíkménaság

HR

 

VII-VIII

Nr.

crt.

Numele și prenumele elevului Clasa Premiul Secțiunea/

Categoria

Unitatea şcolară Localitatea Judeţul Semnătura
1. Szakács Imelda-Melina VIII I VII-VIII Școala Gimnazială „Simion Lazăr”

Simion Lazar Általános Iskola

Lunca Mureșului

Székelykocsárd

AB
2. Catană Alina VIII II VII-VIII Școala Gimnazială Pustiana

Pusztinai Általános Iskola

Pustiana

Pusztina

BC
3. Székely Edvin VII III VII-VIII Şcoala Gimnazială „Márton Áron”,

Márton Áron Általános Iskola

Sândominic Ciuc Csíkszentdomokos HR
4. Jánó Csenge VIII M VII-VIII Liceul de Arte „Nagy István”

Nagy István Művészeti Líceum

Miercurea Ciuc

Csíkszereda

HR
5. Stan Lilla-Aliz VIII M VII-VIII Liceul Teoretic „Bartók Béla”,

Bartók Béla Elméleti Líceum

Timișoara

Temesvár

TM
6. Oláh-Badi Cintia VIII M VII-VIII Liceul Teoretic Mikes Kelemen”,

Mikes Kelemen Elméleti Líceum

Sfântu Gheorghe

Sepsiszentgyörgy

CV
7. Vékony Kitty VIII M VII-VIII Școala Gimnazială „Nicolae Colan”,

Nicolae Colan Általános Iskola

Sfântu Gheorghe

Sepsiszentgyörgy

CV

 

Comments

comments

Close