Posted by arpad on 25th November 2019
| 87 views

Vineri după amiază, în etapa a XIV-a din Liga 3, Seria 4, CSC Dumbrăvița a primit vizita celor de la CS Hunedoara. Chiar dacă gazdele au condus de trei ori, oaspeții s-au bucurat la sfârșit pentru cele trei puncte. În primul sfert de oră echipele s-au tatonat mai mult, Dumbrăvița a dominat teritorial fără să fie cu adevărat periculoasă la poarta hunedorenilor. În minutul 23 Dumbrăvița a spart gheața prin Dorin Codrea, însă zece minute mai târziu, după o lovitură liberă din partea stângă, Marco Enciu a deviat nefericit balonul în propria poartă, astfel scorul a devenit rapid 1:1. După alte zece minute, timișenii au revenit la conducere: Enciu și-a răscumpărat greșeala printr-o foarfecă de zile mari, 2:1. Prima repriză a fost prelungită cu aproape zece minute din cauza accidentării lui Raul Ciucurescu de la CS Hunedorea, cel care a fost transportat la spital cu ambulanța.
În al doilea mitan Hunedoara a egalat rapid, în minutul 48, prin Flavius Iacob, apoi, după doar cinci minute de joc elevii lui Sorin Bălu au trecut din nou la timona partidei prin Marco Enciu, 3:2. Când puținii spectatori au crezut că Dumbrăvița nu va mai ceda conducerea, arbitrul partidei a dictat lovitură de la 11 metri în minutul 60. Robert Miklos s-a întins excelent, însă Dorin Burlacu a executat perfect penalty-ul și tabela de marcaj a arătat din nou scor de egalitate, 3:3. Gazdele practic au fost paralizate după primirea golului, astfel că în minutul 62, pe un contraatac, Flavius Iacob a lovit din nou pentru 3:4. După primitea golului patru, dumbrăvițenii nu s-au mai regăsit pe teren, au fugit după egalalre, însă jocul precipitat s-a scurs spre a treia înfrângere consecutivă.