Selectați Pagina

COLAJ FOTO: ADR Vest ne prezintă stadiul modernizării DJ 691 care face legătura între Timișoara și Autostrada A1, prin Dumbrăvița

COLAJ FOTO: ADR Vest  ne prezintă stadiul modernizării DJ 691 care face legătura între Timișoara și Autostrada A1, prin Dumbrăvița
Publicitate

Agenția pentru Dezvoltare Regională (ADR) Vest ne prezintă evoluția unui proiect special, modernizarea drumului județean care face legătura între Timișoara și Autostrada A1, prin localitatea Dumbrăvița. Este vorba despre modernizarea DJ691: lărgirea la patru benzi a sectorului km 2+725 (sens giratoriu) – Centura Timișoarei și Centura Timișoarei – Autostrada A1 (km. 12+975). Proiectul este implementat de Consiliul Judeţean Timiş în parteneriat cu Primaria Dumbrăvița și Primăria Municipiului Timișoara!

Ordinul de începere a lucrărilor a fost emis în luna septembrie 2020. Prin proiect este prevăzută lărgirea șoselei la patru benzi de circulație, modernizarea – vor rezulta 10,25 kilometri de drum județean modernizat şi ranforsarea structurii de transport rutier existente. Au început lucrările la tronsonul II – zona Giarmata, până la autostradă, fiind realizate fizic în proporție de aproximativ 13% – se arată în postarea făcută de ADR Vest.

Valoarea totală a proiectului este de 80,3 milioane lei, din care 66,4 milioane lei reprezintă buget nerambursabil, din Fondul European pentru Dezvoltare Regională (FEDR) și de la Bugetul de Stat, prin Regio – Programul Operațional Regional (Regio-POR) 2014-2020. Data de finalizare a investiției este, conform contractului de finanțare, 30 septembrie 2022.

Publicitate

Despre autor

Categorii

Videoclipuri recente

Se încarcă...