Selectați Pagina

S-au deschis restaurantele în spații închise

S-au deschis restaurantele în spații închise
Publicitate

Marți, 1 septembrie, un nou început pentru restaurantele în spații închise. Activitatea restaurantelor și a cafenelelor este permisă cu respectarea normelor de protecție stabilite de specialiști. Activitatea poate fi reluată în județele unde incidența cumulată a cazurilor în ultimele 14 zile este mai mică ori egală cu 1,5/1.000 de locuitori.

În județul Timiș incidența cazurilor este de 0,555 la mia de locuitori. Acest lucru permite deschiderea restaurantelor, cinematografelor și instituțiilor de cultură cu respectarea normelor de protecție.

Deși se deschid, clienții acestora nu au voie să danseze sau să stea la barul restaurantului. De asemenea, clienții sunt obligați să poarte masca când se ridică de la masă.

„Se interzice transferul meniurilor, solnițelor, olivierelor și al altor obiecte de pe o masă pe alta. Acestea vor fi dezinfectate după plecarea clienților de la o masă și, unde este posibil, se vor folosi meniuri de unică folosință. Se interzice consumul de produse stând în picioare, pentru a minimiza circulația clienților în interiorul unității”, conform documentului cu noile reguli.

Cel mult șase persoane vor putea ocupa o masă. Excepție face cazul în care sunt membri ai aceleiași familii.

În ceea ce îi privește pe angajați, ei vor purta masca și mănuși. Vor face, de asemenea, ”triajul observațional”al clienților. Clienții cu ”semne vizibile” de infecție respiratorie nu vor putea intra în restaurant.

La intrarea în restaurant, în băi și pe mese trebuie să existe dispozitive cu produse biocide autorizate pentru clienții restaurantului. De asemenea, în restaurante trebuie să existe circuite cu sens unic pentru clienți, plexiglas unde se face plata la casa de marcat. Pentru distanțare, o masă se va ocupa, una nu. De altfel, masa va fi ocupată prin rezervare ori prin înscrierea în registru la intrarea în restaurant. Pentru facilitarea anchetei epidemiologice, cel puțin o persoană își va da datele de contact în cazul apariției unui caz de îmbolnăvire.

În privința restaurantelor din hoteluri, rezervarea se poate face pe baza numărului camerei unde sunt cazați clienții.

Angajații au obligația de a purta mască și de a-și dezinfecta mâinile înainte de orice servire. Mesele vor fi și ele dezinfectate după orice grup de clienți.

Este recomandată aerisirea cât mai frecventă a încăperilor. Aceasta se face prin deschiderea ferestrelor și/sau ușilor, cu folosirea sistemelor de aer condiționat în caz de caniculă.

Sursă foto: romani-buni.info

Publicitate

Despre autor

Categorii

Videoclipuri recente

Se încarcă...