
IDENTITATE ÎN DIVERSITATE – Zeci de elevi din Dumbrăvița s-au bucurat de spectacolul Povești Africane

În această dimineață zeci de elevi de la Școala Gimnazială Dumbrăvița s-au putut bucura de spectacolul Povești Africane cu Andrada Grosu și Shama Leah (Uganda) de la BIS Teatru.
Povești Africane a fost jucat de două ori pentru publicul foarte tânăr de la școala gimnazială, astfel la fiecare fiecare reprezentație au asistat câte 4 clase. Spectacolul interactiv s-a desfășurat în română, engleză și lugandeză, iar actrițele au redat povestea fetiței Nsangi și a Cimpanzeului cel Rău. Copiii au fost îndrumați să descopere similitudini între povestea care se desfășoară în fața ochilor lor și poveștile “Capra cu trei iezi” și „Scufița Roșie”.
„Suntem foarte bucuroși că elevii au fost atenți iar cadrele didactice au fost receptivi pentru ca în urma spectacolului copiii să deseneze și să scrie despre spectacolul oferit de noi. Este important ca aceștia să se obișnuiască cu actrițe care au altă culoare și vorbesc altă limbă” – ne-a declarat Bogdan Sărătean, membru fondator al BIS Teatru.
Așadar, o parte dintre copiii din public vor fi participa și la următoarea etapă a proiectului. Vor fi îndrumați să trimită scrisori către actrițele din distribuție, scrisori scrise de mână, sau desene, inspirate de spectacol. Pe baza acestor scrisori va fi plăsmuită o poveste nouă, pe teme care îi preocupă pe copii, cu elemente locale care țin în mod expres de Dumbrăvița.
Povestea, finisată de dramaturgul proiectului IDENTITATE ÎN DIVERSITATE va fi ulterior publicată online ca fiind o creație colectivă a copiilor din Dumbrăvița și a actrițelor din distribuție, sub umbrela BIS Teatru.
“Identitate în diversitate” este un proiect de pe Agenda Culturală 2022 a Comunei Dumbrăvița, implementat de Asociația Bis.