TENIS: Simona Halep, meci greu cu cehoaica Barbora Krejcikov
Posted by Laura Moldovan on 14th August 2020

Favorita principală, Simona Halep, s-a calificat cu greu joi în sferturile de finală ale turneului WTA de la Praga. Adversară i-a fost cehoaica Barbora Krejcikov cu 3 – 6, 7 – 5, 6 – 2. Premiile totale ale turneului sunt de 202.250 de dolari – informează agenția Agerpres.ro.

Începutul Simonei a fost cu un break, conducând cu 2 – 1. Aceasta și-a făcut doar o singură dată serviciul în primul set și a cedat cu 3 – 6. Jocul româncei a fost mai bun în setul secund, scorul fiind 3 – 1 și 5 – 2. În urma unor greșeli, Halep a fost egalată, 5 – 5. Pentru puțin timp însă, Halep încheiând cu 7 – 5.

Începutul meciului a fost rău pentru Simona Halep. După ce a fost condusă cu 0 – 2, aceasta a salvat o minge de 0 – 3. Partida s-a încheiat cu 6 – 2.

Câștigătoarea meciului a făcut nu mai puțin de 10 greșeli, adversara sa, în schimb, doar trei. Simona Halep și Barbora Krejcikov s-au mai confruntat la București, în 2016, în primul tur, când prima s-a impus în trei seturi cu 3 – 6, 6 – 1, 6 – 1.

Românca și-a asigurat 60 de puncte WTA și suma de 5.000 de dolari. Magdalena Frech va fi adevrsara ei în sferturi.

Sursă: Agerpres
Sursă foto: Digi Sport