
Dumbrăvița nu mai are decât şanse teoretice de salvare

CSC Dumbrăvița a remizat astăzi, scor 0-0, în meciul din etapa a 5-a a fazei play-out din Liga 2, cu CSM Focșani 2007. Chiar dacă nu a fost un meci decisiv, alb-verzii păstrează doar șanse teoretice pentru salvarea de la retrogradare.
În minutul 17, Istrate a centrat de pe dreapta, iar căpitanul oaspeților, Săpunaru, s-a trezit singur în mijlocul careului, dar reluarea sa a fost parată cu un reflex de zile mari de Pap. Dublă ocazie pentru Dumbrăvița, în minutul 40: Zurbagiu a șutat din colțul careului mic, Preda a respins în față, iar Sofran, cu toată poarta în față, l-a luat la țintă tot pe portarul focșenean. Preda s-a remarcat și un minut mai târziu, când Gladun a prins un vole din lateral stânga, de la 22 de metri, scos incredibil de sub transversală.
În repriza a doua, s-a mai pierdut din coerența acțiunilor ofensive, astfel că marile ocazii s-au lăsat așteptate. Dar nu au lipsit complet, una imensă venind pentru bănățeni în minutul 87, atunci când Sima, din poziție excelentă, a șutat puțin pe lângă poartă.
S-a încheiat 0-0, după un meci prelungit cu opt minute. N-a fost nicidecum rezultatul dorit, deoarece diferența față de cei de la Focșani rămâne de trei lungimi. Vrâncenii vor sta etapa viitoare, urmând să mai joace doar în runda a 7-a, acasă, cu Corvinul. În schimb, alb-verzii încă sunt la mâna lor, deși adversarii din ultimele două runde sunt foarte dificili: Corvinul Hunedoara (în deplasare) și FCU Craiova (acasă).
CSC Dumbrăvița (antrenor Cosmin Stan): Pap – Morariu (85, Cibi), Butnărașu (79, Olaru), Scutaru (cpt.), Gladun – Zurbagiu, Ignea, Ailenei (46, Sima) – Sofran (46, Curea), Modan, Paulevici (79, Buțu)
CSM Focșani (antrenor secund Octavian Bucătaru): Preda – Săpunaru (cpt.), Pintilie, Stăiculescu, Al. Dumitru (69, Dănilă) – Rența, Ungurianu (79, Ciopa) – Istrate, D. Mihai (46, Dănăilă; 59, Dragomir), R. Enache – Fl. Blaj
La final, managerul secției noastre de fotbal, Florin Macavei, a tras următoarele concluzii:
„Din păcate, aceasta este realitatea pentru noi. Chiar discutam în această săptămână că, în fiecare weekend, ni se mai oferă câte o șansă. E dezamăgitor pentru mine că nu știm să ne jucăm șansele. Ne-au ajutat rezultatele, dar la un meci decisiv din punctul meu de vedere, toată lumea ar fi trebuit să moară pe teren, fotbalistic vorbind, bineînțeles. Din păcate, lucrul acesta nu s-a văzut și acesta e rezultatul.
Sigur că fiecare resimte o stare de presiune, dar în momentul în care intri pe teren trebuie să lași totul deoparte și să dai totul. Sunt foarte supărat, pentru că sunt convins că nu am făcut 100%. Mă refer la toți cei din club. În fotbal, se poate să retrogradezi, dar dacă simți că nu ai făcut lucrurile corect și complet, rămâi cu un regret. Acesta e sentimentul meu în momentul de față. Mă refer și la mine, sunt lucruri pe care mi le reproșez. La un moment dat mă gândeam că dacă aveam vreo 15 ani mai puțin, aș fi intrat să joc și eu. Doar pentru a arăta ce înseamnă determinare. După cum știți, s-au făcut niște eforturi foarte mari acum 3 ani, când am promovat. Am vrut să răsplătim jucătorii care au realizat acea performanță, pentru că era foarte simplu să spunem că nu putem să ne asumăm Liga 2. Dar au realizat o performanță sportivă și am decis să mergem înainte. Acum, sentimentele sunt total opuse. Sunt foarte supărat și frustrat. Atât am cerut: determinare! Să facem tot ce depinde de noi. Am ajuns în ultimele luni în care ne bucurăm puțin câte puțin că ne ajută rezultatele, însă noi nu ne putem ajuta. Asta e situația și, deocamdată, o luăm ca atare.
Noi suntem cu toți banii la zi și cred că sunt puțin echipe în Liga 2, cel puțin în partea de jos a clasamentului, care să poată spună același lucru. Întrebați-i pe cei de la Focșani cum stau… Noi, conducerea, am făcut tot ce depinde de noi ca acest club să rămână în Liga 2. Speranțe mai sunt… Toată lumea spune că speranța moare ultima, dar și ea moare. Sunt frustrat și dezamăgit pentru ceea ce s-a întâmplat.
Nu aș vrea să intru în detalii, dar cred că la un moment dat ar fi trebuit să intervin în viața echipei. Nu detaliez, sunt niște probleme interne, dar sigur ar fi trebuit să intervin.
Schimbarea căpitanului a fost decizia antrenorului. Sunt niște lucruri care s-au întâmplat, dar nu aceasta a fost problema noastră, că nu a fost Zurbagiu căpitan, ci Scutaru. Dezamăgirea mea e cu totul alta. Cei de la Focșani le-ar putea spune alor noștri că nu sunt plătiți de luni întregi, dar când intră pe teren dau totul!”.